Dil Seçiniz
Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

Saç Ekimi Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç Ekimi Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç Ekimi Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

1-) Saç ekimi öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Sağlık Problemi :
Düzenli kullandığınız herhangi bir ilaç veya bir sağlık probleminiz varsa mutlaka bize iletiniz. Yaşadığınız sağlık problemi ile ilgili sizi takip eden doktora danışıp onayını almanız önemlidir.

İlaç kullanımı:
Kendı doktorunuzdan onay aldıktan sonra aspirin ve diğer kan sulandırıcı ilaçlar operasyon gününden 7 gün önceden kesilmelidir
Farklı bir ilaç kullanımınız varsa yine doktorunuzun kontrolünde ve saç ekiminizi gerçekleştirecek doktorun bilgisi dahilinde ilaçları uygun zamanda kesebilirsiniz

Alkol
Alkol tüketmemeye özen gösteriniz: operasyon sırasında kullanılan ilaçlar (lokal anestezikler) ile etkileşebileceği için en az 2 gün önce alkol ya da uyuşturucu madde alımından sakınmalısınız.

Sigara 
Operasyondan en az 1-2 gün önceden sigara kesip operasyondan 1 hafta sonrasına kadar sigara içilmemelidir.eğer kişi sigarayı bırakamyorsa kullanımı azaltmasını tavsiye ediyoruz .

2-) Operasyon günü dikkat edilmesi gerekenler

Ne giymeliyim?
Operasyona gelirken giyip çıkarma esnasında başınıza sürtmeyecek ve rahat giyip çıkarabileceğiniz tipte bir kıyafetle (gömlek,hırka, vb.) geliniz. Altta ise rahat edebileceğiniz eşofman giyebilirsiniz. Mümkünse atlet fanila gibi iç çamaşırı giymeyiniz. Rahat hareket edebileceğiniz kıyafetler giymeniz önerilir.

Araba kullanabilir miyim?
Operasyondan sonra 6 saat araba kullanmanızı tavsiye etmiyoruz, aracınız ile gelecekseniz yanınızda aracınızı kullanacak birisinin olmasına dikkat ediniz. İşlem sonrası araba kullanabilecek kadar iyi olabilirsiniz ama ani tansiyon veya kan şekeri düşme riski veya psikolojik tansiyon düşmeleri riski nedeniyle trafikte araç kullanmanız risk oluşturabilir.


Operasyon öncesi hazırlık:
Operasyona hafif bir kahvaltı yaparak gelinmelidir.
Operasyona gelmeden önce kişisel hijyeninize özen gösteriniz. Operasyona uykunuzu almış ve dinlenmiş olarak geliniz.


3-) Saç ekim sonrası dikkat edilmesi gerekenler :


Günlük aktiviteler
Saç ekimi ameliyatı sonrası iki hafta boyunca yoğun egzersizlerden kaçınmanızı tavsiye ederiz. Yürüyüş, yoga gibi hafif egzersizler, ameliyat sonrası dördüncü günden sonra yapılabilir. Bu egzersizlerden herhangi biri sırasında kanamada bir artış fark ederseniz, egzersizin yoğunluğunu azaltmalısınız.

Güneşten kaçınma
Operasyondan sonra yaklaşık 2 ay boyunca, güneşin doğrudan ve çok uzun süre temasından kaçınmalısınız

İşe geri dönme
Çalıştığınız işe göre bu süre değişmekle beraber masa başı ve steril bir işiniz var 3-4 gün sonra işinizin başına dönebilirsiniz.ama yoğun eforlu işiniz varsa kabuk dökümünden sonra(10-14 gün ) işe dönmeniz daha doğru olacaktır.

Yüzme:
Operasyondan 1 ay sonra yüzebilirsiniz

Cinsel ilişki:
Greftlere zarar gelebilme ihtimaline karşın operasyondan 2 hafta sonrasına kadar mümkünse ilişki önermiyoruz.

Kafayı eğmek:
Operasyondan sonra ilk 3 gün ani kafayı eğme ve baş hareketlerinden kaçınmak gerekmektedir.

Sigara içmek:
Eğer kişi bırakabiliyorsa saç ekiminden sonra sigarayı bırakması kişini yararına olacaktır ama bırakamıyorsa en az operasyondan sonra 10 gün içmemesi veya azaltması çok önemlidir.

Yeni ekilmiş saçlara dokunmak:
İşlemden sonraki ilk on gün boyunca greftlere dokunmaktan kaçınmak en önemli maddelerden birisidir.

Sauna/hamam/solaryum:
Saç ekiminden sonra 2 ay boyunca yoğun terlemeye neden oldukları için saunaya veya hamama girmekten kaçınmalısınız.

Kaşımak:
Kabukları soyabileceği ve iyileşme sürecini geciktirebileceği için bir ay boyunca saçınızı kaşınmaktan kaçınmak önemlidir. Saç derinizi tırnağınızla kaşımak yerine, o bölgeyi çok nazikçe ovalayabilirsiniz.

Şapka:
Operasyondan 2 hafta sonra şapka takmanızda bir sakınca bulunmamaktadır.

Terleme:
Saç ekiminden sonra ekilen greftlerin bir ay boyunca zarar görmemesi için hastalar aşırı terlemekten kaçınmalıdır. Hasta sıcak bir iklimde yaşıyorsa, işlemi takip eden ilk 2-3 hafta mümkün olduğunca kapalı alanda kalması önerilir.

Alkol:
Operasyondan sonra 2 hafta boyunca alkol içmemenizi öneriyoruz